چاپ کتاب اخلاق حرفه ای در علوم کامپیوتر با همکاری سجاد جهان بخش گده کهریز عضو هیات علمی واحد گرمی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از اردبیل، کتاب «اخلاق حرفه‌ای در علوم کامپیوتر» به تألیف مسعود بکروی، سهیل افراز، بهنام بهاری اودلو، سجاد جهانبخش گده کهریز، سیدرضا زاهدی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل و با مقدمه ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شد.

در کتاب حاضر ابتدا ضمن طرح موضوع، فواید نظری و علمی مربوط به اخلاق حرفه‌ای در مهندسی کامپیوتر مورد بررسی قرار گرفته و سپس به بررسی مختصر علوم کامپیوتر و تاریخچه مختصر این حوزه پرداخته شده است.

تعریف اخلاق، نظریات اخلاقی و اخلاق در علوم کامپیوتر بخش دیگری از این کتاب است. در بخش مربوط به نظریات اخلاقی موارد متعددی شامل نظریه نسبیت‌گرایی، سودمندگرایی، خودخواهی، وظیفه‌شناسی، فرمان الهی و فضیلت اخلاقی مطرح و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نهایتاً چالش‌های اخلاقی در علوم کامپیوتر مورد بررسی قرار گرفته است؛ از جمله چالش‌های مهم بررسی‌ شده می‌توان به نظارت بر کامپیوتر، جرایم کامپیوتری، مسائل حفظ حریم خصوصی، تغییر یا سرقت داده، ویروس‌های کامپیوتری، دزدی نرم‌افزار و مسائل بهداشتی اشاره کرد.

هدف کلی کتاب حاضر آشنایی با کدهای اخلاقی علوم کامپیوتر و ارائه راهکارهای پیشنهادی برای برطرف کردن آسیب‌های شناخته شده در این رشته است.

کتاب «اخلاق حرفه‌ای در علوم کامپیوتر» در شمارگان ۱۰۰۰ جلد بهمن امسال توسط انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی  منتشر شد و با قیمت ۴۰ هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان است.


دانشگاه

دانشکده ها

خدمات